Пропускане към основното съдържание

Публикации

Показват се публикации с етикета "Дърво без корен"

„ДЪРВО БЕЗ КОРЕН“, НИКОЛАЙ ХАЙТОВ, 10. клас

„ДЪРВО БЕЗ КОРЕН“, НИКОЛАЙ ХАЙТОВ, 10. клас Питаш ме как се казвам… Благодаря ти, благодаря! Аз една година вече съм в този град, всеки ден — кажи-речи — сядам на тази пейка и досега никой не ме е попитал как се викам. Ама ни-кой ! Ти си първият и затова ти благодаря. Да си жив и здрав и на мойто положение— дай си боже — никога да не дохождаш. 1. Защо героят е толкова развълнуван, че го питат за името му? Каква символика е заложена в името? 2.   Посочете изразното средство в подчертаното изречение? Разтълкувайте го. 3. Защо думата „ни-кой“ е написана разделено с тире? Какво внушава? 4. Какво внушение се постига с последното изречение? 5. Със свои думи характеризирайте основния проблем между селото и града. Да съм гладен и жаден — не! Ако ме гледаш отвънка — всичко ми е пълно и равно. Дъщеря ми — женена, живее си в село, детето ѝ   — здраво, мъжът ѝ — председател, синът ми е в министерството, дето се вика, първият помощник, инженер с диплома като чаршаф, с автом...

"ДЪРВО БЕЗ КОРЕН", НИКОЛАЙ ХАЙТОВ, АНАЛИЗ

СВАЛИ И ПРИНТИРАЙ УРОКА:     "ДЪРВО БЕЗ КОРЕН"   ОЧАКВАЙ СКОРО  И КЛИПЧЕТО В КАНАЛА!